Kapų priežiūra

Pasibaigus laidotuvėms ir pasibuvimui, vienas iš būdų išreikšti pagarbą mirusiam artimajam ir susitaikyti su jo netektimi – prižiūrėti švarų ir gražų kapą, kad būtų pagerbtas jo atminimas. Antkapio ir aplinkinės teritorijos valymas taip pat yra puiki dingstis reguliariai lankyti kapą ir suteikia galimybę rasti šiek tiek ramybės bei prisiminti juos privačiai. Čia apžvelgsime, kaip geriausia prižiūrėti kapą ir kokios praktikos reikėtų vengti.

 

Bendroji kapų priežiūra

Atliekant bendrąją kapų priežiūrą svarbu atsižvelgti į medžiagas, su kuriomis dirbsite, ir į tai, kaip galite valyti, kad nepakenktumėte. Daugelis valymo chemikalų, pavyzdžiui, buitiniai muilai ir plovikliai, bus per daug aštrūs, kad juos būtų galima naudoti reguliariai, o slėginės plovyklos gali padaryti žalos.

Jei apžiūrėdami antkapį pastebėsite pažeidimų, pavyzdžiui, lupimąsi, įtrūkimus ar bet kokį nestabilumą, nutraukite darbus ir prieš juos atnaujindami kreipkitės į akmens restauravimo specialistą.

 

Kokių įrankių man reikia?

Bet koks antkapiui naudojamas įrankis turi būti švelnus akmeniui. Tai reiškia, kad turėtumėte apsvarstyti galimybę naudoti kai kuriuos iš toliau išvardytų daiktų:

Minkštų šerių šepetį.
Dantų šepetėlį.
Distiliuotą vandenį (jis yra minkštesnis už vandentiekio vandenį, todėl apsaugos akmens paviršių nuo pažeidimų).
Medinis grandiklis (samanoms ir kerpėms pašalinti).
Kibiras.
Kempinėlės.
Popieriniai rankšluosčiai.
Flanelinė šluostė.

Kaip valyti įvairias medžiagas

Nors pirmas žingsnis visada turėtų būti švelnus antkapio nušluostymas distiliuotu vandeniu, nes jis sukuria tam tikrą barjerą tarp akmens ir valymo skysčio, valymui naudojamo skysčio tipas priklauso nuo prižiūrimo akmens tipo.

Toliau pateikiame geriausius sprendimus, skirtus įvairių tipų akmenims.

Granitas – į kibirą distiliuoto vandens įmaišykite puodelį nejoninio muilo. Kadangi granitas yra vienas iš kietesnių akmenų, galite būti energingesni ir naudoti nemetalinį šveitiklį, kad pašalintumėte kalcio nuosėdas, tačiau būkite atsargūs su bet kokiais dažytais užrašais.

Bronza – sumaišykite nedidelį kiekį vandens su nejoniniu muilu. Tepkite minkštų šerių šepečiu, tada nuplaukite plokštelę distiliuotu vandeniu. Palaukite, kol paviršius išdžius, tada tepkite pastos vašką ir poliruokite sukamaisiais judesiais flaneliniu skudurėliu, kad išryškėtų blizgesys.

Marmuras – sumaišykite puodelį amonio hidroksido su kibiru distiliuoto vandens. Šis akmuo yra tvirtesnis už kalkakmenį ir smiltainį, tačiau vis tiek turėtumėte vengti naudoti slėginę plovyklą.

Kalkakmenis ir smiltainis – šie du akmenys yra minkščiausi, todėl, norėdami pasiekti geriausių rezultatų, į kibirą distiliuoto vandens įmaišykite puodelį nejoninio ploviklio.

Nuvalę antkapį vienu iš šių tirpalų, turite pašalinti visas nepageidaujamas ataugas ar nešvarumus vienu iš minkštųjų valymo įrankių. Tačiau tai nėra vienintelė jūsų galimybė. Jei pageidaujate natūralesnio sprendimo, pabandykite ant antkapio uždėti porą sraigių. Po kelių valandų sraigės suvalgys visas samanas, pelėsį ir grybelį, o antkapis turėtų būti švarus.

 

Kita priežiūra

Dažnai antkapinis akmuo yra tik viena kapo sudedamoji dalis, todėl norėsite atlikti šiek tiek daugiau priežiūros darbų kitose srityse. Tai gali būti piktžolių, lapų ar kitų augalų šalinimas, kapo pakraščių tvarkymas arba antkapio puošimas gėlėmis.

Visos šios užduotys yra gana paprastos, o joms atlikti tereikės pagrindinių sodininkystės įrankių, pavyzdžiui, rankinių žirklių, šiukšlių maišų ir galbūt sodo kilimėlio. Įprasta, kad kapavietę prižiūrinčios institucijos pašalina gėles, kai jos nuvysta arba pradeda blukti, todėl, jei norite, kad kapavietė išliktų spalvinga, visada pravartu atsinešti keletą gėlių.

Daugiau info api kapų priežiūra https://kpai.lt/