kaip pirkti vitaminus

Vitaminai yra tik organiniai junginiai, kuriuos organizmas naudoja pagrindinėms funkcijoms atlikti. Yra dvi vitaminų kategorijos: tirpūs vandenyje ir tirpūs riebaluose. Organizmui reikia devynių vandenyje tirpių vitaminų. Daugelis vandenyje tirpių vitaminų yra tarpinės medžiagų apykaitos fermentų kofermentų pirmtakai. Vandenyje tirpūs vitaminai organizme nekaupiami. Tai, kas nepanaudojama, išsiskiria su šlapimu.

Folio rūgštis

Folio rūgštis yra vandenyje tirpus vitaminas, būtinas baltymų ir raudonųjų kraujo kūnelių susidarymui. Folio rūgštis būtina nėštumo metu, kad sveikai vystytųsi kūdikio smegenys ir nervų sistema. Folio rūgšties trūkumas nėštumo metu sukelia spina bifida ir anencefaliją. Tinkamas vitaminų vartojimas prieš nėštumą ir nėštumo metu gali užkirsti tam kelią.

Vitaminas B12, dar vadinamas kobalaminu, yra būtinas vandenyje tirpus vitaminas. Vitaminas B12 būtinas DNR sintezei. Vitaminas B12 taip pat yra raudonųjų kraujo kūnelių žiedo, pernešančio deguonį, dalis. Perniciozinė anemija yra susijusi su vitamino B12 trūkumu. Vitamino B12 trūkumas retai būna dėl to, kad šio vitamino nėra maiste. Daugeliui sergančiųjų perniciozine anemija trūksta vidinio faktoriaus, kuris prisijungia prie vitamino absorbcijos tikslais.

Vitaminas C, dar vadinamas askorbo rūgštimi, yra būtinas vandenyje tirpus vitaminas. Vitaminas C reikalingas normaliam jungiamajam audiniui palaikyti ir kolagenui susidaryti. Šio vitamino galima rasti odos priežiūros produktuose. Vitaminas C didina su maistu gaunamos geležies pasisavinimą. Vitaminas C yra esminis antioksidantas (laisvųjų radikalų sukeliamos žalos). Skorbutas yra liga, susijusi su vitamino C trūkumu.

Vitaminas B6

Vitaminas B6, vadinamas piridoksinu, taip pat yra vandenyje tirpus vitaminas. Piridoksinas būtinas baltymų virškinimui ir panaudojimui. Šis vitaminas būtinas smegenų veiklai ir hormonų gamybai.

Vitaminas B1, vadinamas tiaminu, yra vandenyje tirpus vitaminas. Tiaminas atlieka svarbų vaidmenį daugumos ląstelių (ATP), ypač nervų sistemos, energijos apykaitoje. Beriberi ir Wernicke-Korsakoffo sindromas yra ligos, kurias sukelia didelis tiamino trūkumas.

Niacinas (vitaminas B3) yra būtinas vandenyje tirpus vitaminas. Niacinas veikia kaip NAD ir NADP pirmtakas. Niacinas būtinas energijos gamybai, smegenų veiklai ir sveikai odai. Niacino trūkumas sukelia pelagrą ir IIb tipo hiperlipoproteinemiją. Niacinas taip pat padeda sumažinti MTL kiekį kraujyje.

Riboflavinas (vitaminas B2) yra vandenyje tirpus vitaminas, padedantis riebalus, cukrų ir baltymus paversti energija. Riboflavinas reikalingas sveikai odai atkurti ir palaikyti. Riboflavinas taip pat padeda reguliuoti organizmo rūgštingumą. Nėra ligų, susijusių su riboflavino trūkumu. Tačiau riboflavino trūkumas dažnai pasireiškia kartu su kitų vitaminų trūkumu.

Biotinas yra būtinas vandenyje tirpus vitaminas, reikalingas sveikam vaikų vystymuisi. Biotinas padeda organizmui panaudoti svarbiausius riebalus. Biotinas skatina sveiką odą, plaukus ir nervus. Biotino trūkumas natūraliai nepasireiškia, nes šis vitaminas plačiai paplitęs maiste.

Pantoteno rūgštis arba vitaminas B5 yra būtinas energijos gamybai. Vitaminas B5 taip pat kontroliuoja riebalų apykaitą organizme. Šis vitaminas padeda gaminti antistresinius hormonus (steroidus) streso metu. Pantoteno rūgštis būtina sveikai nervų sistemai. Šis vitaminas padeda palaikyti sveiką odą ir plaukus. Šio vitamino trūkumas žmonėms nėra gerai apibūdintas, todėl nėra nustatyta RPN (rekomenduojama maisto norma). Organizmui taip pat reikalingi keturi riebaluose tirpūs vitaminai. Riebaluose tirpūs vitaminai absorbuojami, išsiskiria ir pernešami kartu su maiste esančiais riebalais. Riebaluose tirpūs vitaminai nelengvai išsiskiria su šlapimu. Kadangi riebaluose tirpūs vitaminai keliauja kartu su riebalais, didelis šių vitaminų kiekis kaupiamas riebaliniame audinyje (riebaluose) ir kepenyse.

Vitaminas A

Vitaminas A arba retinolis yra būtinas riebaluose tirpus vitaminas. Vitaminas A yra antioksidantas, apsaugantis organizmą nuo laisvųjų radikalų žalos. Vitaminas A taip pat apsaugo nuo daugelio infekcijų. Vitaminas A būtinas regėjimui naktį. Tie, kuriems trūksta vitamino A, kenčia nuo naktinio aklumo. Daugeliui nuo psoriazės ir spuogų kenčiančių žmonių veiksmingai padeda retinoinė rūgštis arba jos darinys. Riebaluose tirpūs vitaminai gali tapti toksiški dėl to, kaip organizmas šiuos vitaminus kaupia. Toksinis vitamino A vartojimas sukelia hipervitaminozę A. Šio sutrikimo simptomai yra sausa, niežtinti oda, kepenų cirozė, kepenų padidėjimas ir padidėjęs intrakranijinis spaudimas. Nėščios moterys neturėtų vartoti vitamino A pertekliaus dėl galimų įgimtų vaisiaus apsigimimų.

Vitaminas D yra būtinas riebaluose tirpus vitaminas. Šis vitaminas atlieka į hormonus panašias funkcijas. Šis vitaminas padeda palaikyti stiprius ir sveikus kaulus, nes sulaiko kalcį. Todėl pienas paprastai praturtinamas vitaminu D, kad geriau pasisavintų kalcį. Organizmas taip pat gamina vitaminą D odoje, kai jį pakankamai apšviečia saulės spinduliai. Vitamino D trūkumas sukelia grynąją kaulų demineralizaciją, sukelia rachitą (vaikams) ir osteomaliaciją (suaugusiesiems). Esant vitamino D trūkumui pasireiškia ir kiti sutrikimai, pavyzdžiui, inkstų rachitas ir hipoparatiroidizmas. Kaip ir visi riebaluose tirpūs vitaminai, vitaminas D gali būti kaupiamas organizme ir lėtai metabolizuojamas. Todėl yra toksiškumo rizika. Toksinis kiekis gali sukelti pykinimą, troškulį, stuporą ir apetito praradimą. Dėl padidėjusios kalcio absorbcijos gali atsirasti hiperkalcemija, dėl kurios daugelyje organų, ypač inkstuose ir arterijose, gali atsirasti kalcio nuosėdų. Vitaminas K yra būtinas riebaluose tirpus vitaminas, reikalingas tinkamam kraujo krešėjimui. Vitaminas K yra šalutinis produktas, kurį sukuria paprastai nekenksmingos žarnyno bakterijos (E.coli). Tikrasis trūkumas yra neįprastas, nes pakankamą jo kiekį gamina žarnyne esančios bakterijos ir mityba. Tačiau antibiotikai gali sunaikinti būtiną žarnyno florą, todėl vitamino K gamyba gali sumažėti. Esant vitamino K trūkumui pasireiškia hipoprotrombinemija.

Vitaminas E yra būtinas riebaluose tirpus vitaminas. Pagrindinė vitamino E, kaip antioksidanto, funkcija – užkirsti kelią nefermentinei ląstelių komponentų oksidacijai dėl molekulinio deguonies ir laisvųjų radikalų poveikio. Vitaminas E taip pat padeda išvengti kraujo krešulių, trombozės ir aterosklerozės. Vitaminas E būtinas sveikai odai, vaisingumui ir gerina žaizdų gijimą. Vitamino E trūkumas pastebėtas esant pakitusiai ląstelių membranai. Toksinio šio vitamino poveikio nepastebėta.

Visi pagrindiniai vitaminai būtini gerai sveikatai. Supratimas, kokie vitaminai yra būtini ir kaip būtini vitaminai naudingi sveikatai, yra tik pusė darbo. Šiandien daugelis gali įsigyti vitaminų internetu. Vitaminų pirkimas internetu gali būti atsakymas į mitybos poreikius.

Kokybiški vitaminai iš https://futuresnutrition.de/